Szukaj
  • Clinex nanochem

Usuwanie uporczywych plam


Usuwanie plam nie należy do łatwych czynności. Każda plama wymaga innego potraktowania. Z

namy dziesiątki sposobów na różne rodzaje plam, które nie zawsze okazują się w stu procentach skuteczne.


Identyfikacja typu zabrudzenia i rodzaju powierzchni


Proces ten rozpoczynamy od identyfikacji plamy oraz powierzchni na której powstała. W przypadku powierzchni nieodpornych np. na rozpuszczalniki, środki utleniające czy wysokie pH, przestrzegamy zasad, aby nie uszkodzić materiału. W przypadku materiałów tekstylnych zawsze rozpoczynamy czynność od przeprowadzenia testu stabilności kolorów w miejscu mało widocznym. Jeśli produkt nie wpłynie niekorzystnie na powierzchnię możemy rozpocząć proces usuwania zabrudzeń. Kolejną ważną zasadą jest, aby usuwanie plam przeprowadzić możliwie szybko po zauważeniu zaplamienia. Świeża plama usuwa się bowiem o wiele łatwiej, ponieważ substancja powodująca zaplamienie nie zdąży przeniknąć w głąb włókien, z których zbudowany jest materiał.


Plamy rozpuszczalne w wodzie


Plamy rozpuszczalne w wodzie np. składniki potu, cukier, substancje białkowe, soki owocowe rozpuszczamy w procesie solubilizacji, który następuje wówczas, gdy do rozpuszczalnika dodamy wodę.  Zabrudzenia pęcznieją w wodzie, a przy niewielkim nakładzie energii mechanicznej jesteśmy w stanie poradzić sobie z zabrudzeniem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tu zastosowanie produktu CLINEX TEXTILE FOAM, który jest w postaci gotowego roztworu do użycia, w formie aktywnej pianki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dochodzi do nadmiernego przemoczenia czyszczonej powierzchni. Preparat nanosimy bezpośrednio na zabrudzenie, odczekujemy kilka minut a następnie należy czyścić szczotką lub gąbką zbierając zabrudzenie. Aktywne substancje zawarte w produkcie wiążą cząsteczki brudu. Po wyschnięciu powierzchni możemy ją odkurzyć, zbierając związane zabrudzenia i uzyskując tym samym jeszcze lepszy efekt czyszczący.  Produkt posiada starannie opracowaną formułę zawierającą innowacyjne polimery, przedłużające czas eksploatacji czyszczonej powierzchni.


Plamy nierozpuszczalne w wodzie


Najwięcej problemów przysparzają nam plamy nierozpuszczalne w wodzie. Są to: smoła, oleje, żywica, tłuste środki spożywcze, smary, klej po naklejkach, guma do żucia. Podczas usuwania takich zabrudzeń musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, a przede wszystkim zrobić test w mało widocznym miejscu. Jest to bardzo ważny element, gdyż produkty do takiego zastosowania w składzie mają rozpuszczalniki, które mogą rozpuścić lub uszkodzić: barwniki, miękki plastik, plexiglas, gumę.

Do takiego zastosowania możemy polecić produkt cieszący się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników CLINEX ANTI SPOT. Produkt jest konfekcjonowany w bardzo wygodnym opakowaniu aerozolowym, dzięki czemu dozujemy preparat bezpośrednio na plamę. Używanie produktu rozpoczynamy od naniesienia go na zabrudzenie, następnie pozostawiamy preparat na kilkanaście sekund do zadziałania. Zbieramy rozpuszczone zabrudzenia za pomocą czystej, chłonnej szmatki. W przypadku usuwania gumy do żucia, możemy wykorzystać szpachelkę, która ułatwi nam to zadanie. Produkt zawiera w składzie naturalną terpenę pomarańczową, czyli wyciąg z skórki pomarańczy. Doskonale radzi sobie z usuwaniem nawet bardzo ciężkich zabrudzeń, których nie jesteśmy w stanie usunąć żadnym preparatem.

Usuwanie plam nie należy do łatwych zadań, jednak jeśli podejdziemy do tematu profesjonalnie, okazuje się, że nie jest to takie trudne. Zawsze rozpoczynamy od identyfikacji zabrudzenia oraz powierzchni na jakiej ono występuje. Na podstawie uzyskanych danych – dobieramy produkt, pamiętając o teście w mało widocznym miejscu.

7 wyświetlenia0 komentarz