Szukaj
  • Clinex nanochem

Sprzątanie kościołów – jakie wyzwania stoją przed firmą świadczącą takie usługi?Sprzątanie kościołów to zadanie nietuzinkowe. Firmy sprzątające przyjmując takie zlecenie, mają nie lada wyzwanie. Budynek kościoła, bez znaczenia, jakiego wyznania, zasadniczo pełen jest przedmiotów o znacznej wrażliwości na chemiczne składniki popularnych środków czystości. Dotyczy to nie tylko płynów do ręcznego mycia podłóg, ale też i automatycznego. Nawet w przypadku, kiedy płyny te nie będą bezpośrednio oddziaływać na delikatne powierzchnie zabytkowych przedmiotów, mogą to robić substancje lotne w nich zawarte. Firma sprzątająca staje wówczas przed poważnym problemem. Niezbędne będzie wówczas użycie specjalnie przeznaczonych preparatów.


Gruntowne sprzątanie kościołów


Aby nie szkodzić przedmiotom, których zewnętrzne powłoki bywają nader delikatne i wrażliwe, firma sprzątająca musi posiadać specjalistyczne płyny do mycia podłóg. Sprzątanie kościoła zawsze powinno skupiać się w pierwszej kolejności na podłodze. Większość kościołów jest na tyle dużymi obiektami, że z powodzeniem można dokonywać sprzątania maszynowego. Jest to najszybsza z możliwych metod czyszczenia powierzchni.

Metoda ta sprawdza się w budynkach, które podłoże mają wykonane z betonu, glazury, czy płytek albo innych powierzchni wodoodpornych.


Czyszczenie kościołów a konserwacja podłoża


Bardzo częstą sytuacją jest konserwacja podłoża, szczególnie w kościołach zabytkowych. Co zrobić, jeśli powierzchnia uprzednio była regularnie zabezpieczana powłokami polimerowymi? Posadzki takie, zazwyczaj wykonane z kamienia, pcv, czy tym podobnych materiałów wodoodpornych w miarę nawarstwiania się polimerów stają się trudne do dogłębnego czyszczenia. Zanieczyszczenia i brud mogą powoli wnikać w strukturę polimerów, mimo że jest to znacznie odwleczone w czasie. Regularna pielęgnacja i czyszczenie posadzki pozostawią ją czystą, ale molekuły brudu pomiędzy kolejnym myciem wnikają w posadzkę.

Z czasem nawarstwiające się powłoki polimerowe trzeba całkowicie usunąć, dokładnie oczyścić posadzkę, aby móc nałożyć polimer na nowo. W tym celu niezmiernie ważne jest użycie specyficznego środka, który usunie powłoki polimerowe, odkryje całkowicie posadzkę i oczyścić ją.


Czyszczenie posadzki w kościele z tłustych zabrudzeń


W przypadku, kiedy standardowe mycie i czyszczenie nie wystarczą, a wodoodporne powierzchnie są zabrudzone tłuszczami, powstają trudne do usunięcia plamy. Plamy te skutecznie niszczą estetyczny efekt. Profesjonalne czyszczenie kościołów musi zawierać również remedium na tłuste plamy.

1 wyświetlenia0 komentarz