Szukaj
  • Clinex nanochem

Pielęgnacja i czyszczenie mebli


Starożytny Egipt to pierwsza cywilizacja, która pozostawiła po sobie tak wiele zabytków historyczno-kulturalnych. To w starożytności nastąpił po raz pierwszy rozwój architektury i mieszkalnictwa, a następstwem tego był rozwój meblarstwa. Meble służą nam i towarzyszą w życiu codziennym. Są dekoracją naszych mieszkań, niezbędnymi narzędziami pracy w biurach oraz umożliwiają nam logistyczne rozmieszczenie przedmiotów przydatnych na co dzień. Jednak, aby nasz stół, szafa, krzesła, biurko czy komoda zachowały ładny wygląd i służyły przez długie lata, konieczne jest regularne czyszczenie ich w odpowiedni sposób.

Obecnie meble wytwarza się z płyt stolarskich, wiórowych, pilśniowych, sklejki lub tworzyw sztucznych. Ich powierzchnię wykańcza się lakierami, emaliami i farbami kryjącymi w różnych kolorach, np. czarnym, białym, szarym, czerwonym. Stosuje się powłoki matowe i z połyskiem. Najbardziej popularne są meble drewniane laminowane i lakierowane. Konstrukcja dobrze wykonanego mebla zazwyczaj długo pozostaje trwała, jednakże powierzchnia takiego mebla jest narażona na rysy, zadrapania, otarcia i przebarwienia. Na niektórych rodzajach mebli widać każdą drobinkę kurzu i odciski palców. Do takich mebli dobrze jest stosować preparat z właściwościami antystatycznymi, opóźniającymi osadzanie się kurzu. Regularne stosowanie takiego preparatu zmniejsza przyciąganie kurzu i brudu, co w dużym stopniu ułatwia utrzymanie czystości. Produkt do czyszczenia mebli powinien pomagać w  usuwaniu zabrudzeń oraz chronić warstwę wierzchnią mebli.


Czego nie należy robić w procesie pielęgnacji mebli?


Nie powinno się stosować preparatów odtłuszczających, ponieważ mogą one powodować pękanie. Nie wolno też stosować zbyt dużej ilości wody. Drewniane meble są wrażliwe na wilgoć, która może spowodować pęcznienie lub deformacje.

Nierzadko wśród preparatów do czyszczenia mebli możemy spotkać produkty na bazie olejów silikonowych. Po dłuższym stosowaniu takich preparatów, jeśli nie usuniemy ich z powierzchni, może dojść do nawarstwienia. Powoduje to impregnację brudu, który jest pożywką dla bakterii. Taką powierzchnię z nawarstwionym olejem silikonowym oraz brudem bardzo trudno doprowadzić do pierwotnego stanu.


Preparaty do pielęgnacji mebli na bazie wodnej z dodatkiem substancji pielęgnujących


Innym rozwiązaniem jest stosowanie produktów stworzonych na bazie wodnej z dodatkiem substancji pielęgnujących. Takie produkt w swojej ofercie posiada marka Clinex. Są to Clinex Delos Shine oraz Clinex Delos Mat.

Clinex Delos Shine zawiera w składzie zemulgowany olej z awokado oraz polimery, które nadają czyszczonej powierzchni wysoki połysk, zabezpieczają przed osadzaniem brudu, pogłębiają naturalny kolor oraz chronią strukturę mebla. Produkt zawiera w swoim składzie również substancje antystatyczne. Skutecznie usuwa kurz, brud i ślady po palcach. Preparat można używać zarówno do mebli drewnianych i drewnopodobnych z połyskiem, jak i do mebli matowych, gdy chcemy nadać im połysk.

Jeśli natomiast wolimy pozostać przy meblach matowych, to dla takich mebli dedykowany jest Clinex Delos Mat. Jest to preparat do codziennej pielęgnacji mebli drewnianych, drewnopodobnych i elementów laminowanych. Posiada właściwości antystatyczne oraz pielęgnacyjne.

Niezależnie od tego czy chcemy uzyskać efekt mebli błyszczących czy też matowych, najważniejsze jest, aby do pielęgnacji mebli stosować preparaty, które nie uszkodzą ich powierzchni, będą chroniły strukturę mebla oraz usuną brud, kurz i tłuste ślady.


1 wyświetlenia0 komentarz