Szukaj
  • Clinex nanochem

Czyszczenie wykładzin dywanowych, tapicerek i dywanów


Utrzymanie czystości wykładzin dywanowych oraz tapicerek jest niezwykle ważnym zadaniem dla chemii sprzątającej. Wybór metody czyszczenia zależy od wielu ważnych czynników, między innymi od stopnia zabrudzenia, konstrukcji wykładziny, rodzaju włókna w runie, posiadanego sprzętu, oczekiwanego czasu schnięcia.

W celu osiągnięcia doskonałego rezultatu czyszczenia wykładzin i tapicerek musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pozwoli nam to osiągnąć doskonały rezultat, a dodatkowo uchroni nas przed popełnieniem błędu. Czyszczenie możemy podzielić na kila etapów:

  • identyfikacja i rozpoznanie materiału powierzchni czyszczonej – pozwoli to na natychmiastowe rozeznanie, jakich środków chemicznych będzie można używać do usunięcia zabrudzeń. Materiały naturalne, czy sztuczne wymagają odmiennego podejścia do ich czyszczenia, a używanie produktów uważanych za uniwersalne może im poważnie zaszkodzić.

  • odkurzanie – jeden z podstawowych procesów, dzięki któremu można usunąć kurze oraz większe zanieczyszczenia stałe, które nieusunięte przyczynią się do pogarszania się stanu materiału.

  • odplamianie – usunięcie z powierzchni czyszczonego materiału plam powstałych przez kontakt materiału, dywanu lub wykładziny z ciekłym zanieczyszczeniem.

  • dobranie odpowiedniej metody czyszczenia – tutaj wymagane jest skonfrontowanie ze sobą rodzaju materiału wykładziny, rodzaju zabrudzenia, wielkość powierzchni itp.


Identyfikacja materiału

Bardzo ważnym elementem procesu czyszczenia jest identyfikacja tkaniny i rozpoznanie włókna. Dlaczego? Np. włókna półsyntetyczne wyprodukowane na bazie celulozy ulegają trwałej deformacji pod wpływem działania wody. Niektóre włókna – np. konopie, juta, wełna, włosie, szczecina, są wrażliwe na silne środki zasadowe, a ich zastosowanie – grozi destabilizacją kolorów lub uszkodzeniem materiału. Włókna kokosowe i sizal są wrażliwe na działanie wody – po wyschnięciu mogą pozostać plamy. Poliakrylan (PAC), poliamid (PA) są wrażliwe na działanie silnych kwasów. Delikatniejsze włókna wymagają ostrożnego traktowania podczas czyszczenia.

(zdj. Clinex)

Odkurzanie

Regularne usuwanie nierozpuszczalnych zabrudzeń (np. kwarcu) podnosi estetykę powierzchni oraz w istotny sposób przedłuża okres eksploatacji wykładziny dywanowej. Chyba wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele problemów mogą przysporzyć stałe zanieczyszczenia na dywanie, czy wykładzinie. Można pominąć fakt, że zauważone wyglądają nieestetycznie, szczególnie w oczach osób trzecich. Znacznie gorszy wpływ mają na samą tkaninę. Otóż zanieczyszczenia stałe same w sobie może nie wyrządzają wielkich szkód materiałowi, do czasu, aż dojdzie do użytkowania dywanu. Zanieczyszczenia wówczas są dosłownie wciskane, wgniatane i rozcierane, przez co wtapiaja się w strukturę materiału, doprowadzając do jego degradacji. Jedyną możliwością na uratowanie dywanu, czy wykładziny jest regularne odkurzanie i czyszczenie.  

Odplamianie

Odplamianie – czyli usuwanie zabrudzeń rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych w wodzie. Przez rozpoczęciem procesu – zawsze wykonujemy test na niewielkiej powierzchni, w mało widocznym miejscu, w celu wyeliminowania ryzyka uszkodzenia większej powierzchni. Do usuwania plam nierozpuszczalnych w wodzie stosujemy preparaty na bazie rozpuszczalników organicznych. Każda powstała plama powinna być usunięta tak szybko, jak jest to możliwe. Rozpoczynamy od osuszenia plamy ręcznikiem papierowym lub suchą czystą ścierką, następnie nanosimy preparat na plamę. Rozpuszczone zabrudzenie zbieramy za pomocą absorbującej ściereczki lub ręcznika papierowego. W przypadku, kiedy zaplamieniu dywanu ulegnie spora część jego powierzchni, pomocne może stać się użycie odkurzacza z funkcją prania. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku zaplamienia dywanu substancjami rozpuszczalnymi w wodzie. Substancje nierozpuszczalne w niej wymagają już indywidualnego podejścia do ich usunięcia.

Czyszczenie

Czyszczenie możemy podzielić na dwa rodzaje: czyszczenie pielęgnacyjne (bardzo często mocno zaniedbywane) oraz czyszczenie gruntowne. Musimy zawsze pamiętać o wykonaniu testu na niewielkim fragmencie materiału, w mało widocznym miejscu.

Czyszczenie pielęgnacyjne ma na celu usunięcie brudu, zanim będzie on widoczny gołym okiem. Dzięki temu wydłużamy okres eksploatacji o wykładziny o 20-40%.

Czyszczenie gruntowne – w czasie którego dochodzi do większego przemoczenia wykładziny oraz usunięcie maksymalnych ilości zabrudzeń. Wyróżniamy tu dwie metody: szamponowanie i ekstrakcja.


1 wyświetlenia0 komentarz