Szukaj
  • Clinex nanochem

5 obszarów do dezynfekcji w muzeach


Na dyrektorach muzeów spoczywa obowiązek zachowania czystości i higieny w placówkach. W związku z tym zwykle zatrudniają oni profesjonalne firmy sprzątające, które o to dbają. Niestety z uwagi na stan epidemiczny, zarówno dyrektorzy, jak i firmy muszą bardziej przyjrzeć się kwestii dezynfekcji w takich obiektach. Wiadome jest, że w większości ekspozycje muzealne z uwagi na obowiązek opieki konserwatorskiej, nie mogą być dezynfekowane popularnymi środkami. Nie są one obojętne chemicznie, a co za tym idzie, mogą powodować korozję zbiorów. W muzeach znajdziemy wiele delikatnych i rzadkich eksponatów, z którymi trzeba się obchodzić delikatnie. Wypełnienie wymogów sanitarnych może więc kolidować z obowiązkiem konserwatorskim. Są jednak obszary, które trzeba poddawać regularnej dezynfekcji, mając oczywiście na względzie troskę o ich powierzchnie.

W muzeach znajdziemy wiele delikatnych i rzadkich eksponatów, z którymi trzeba się obchodzić delikatnie. Wypełnienie wymogów sanitarnych może więc kolidować z obowiązkiem konserwatorskim. Są jednak obszary, które trzeba poddawać regularnej dezynfekcji, mając oczywiście na względzie troskę o ich powierzchnie. Ponowne udostępnienie ekspozycji muzealnych dla zwiedzających

Alternatywą fizycznej wizyty w muzeum stają się muzea online. Niestety nie są one w stanie oddać rzeczywistego piękna, jakie emanuje, odwiedzając placówkę osobiście. Dlatego też ponowne otwarcie muzeów oraz galerii sztuki wywołało ogromne zainteresowanie wśród miłośników eksponatów. Aby jednak zapewnić im bezpieczne zwiedzanie, dyrektorzy muszą zadbać o odpowiednią dezynfekcję wszelkich obszarów, z którymi odwiedzający mogą mieć kontakt.

Dezynfekcja w muzeach nie jest łatwym zadaniem. Firmy sprzątające tego typu obiekty doskonale zdają sobie z tego sprawę a na rynku różne środki dezynfekcyjne do powierzchni. Od firm wymaga się stosowania bezpiecznych i przebadanych laboratoryjnie środków. W czasie kryzysu wywołanego koronawirusem środki te muszą dodatkowo wykazywać działanie wirusobójcze. Niestety większość dostępnych produktów do dezynfekcji powstaje na bazie alkoholu etylowego w wysokim, 61% stężeniu. Taki preparat jest zabójczy dla wielu powierzchni, szczególnie przy częstym stosowaniu. Alternatywą jest nowy produkt Clinex DEZOFast, który bazuje na zupełnie innej substancji czynnej. Jego szerokie spektrum działania pozwala także na zastosowanie go na wszystkich powierzchniach zmywalnych w muzeach. Oczywiście nie należy go stosować bezpośrednio na ekspozycjach muzealnych, gdyż w większości są to elementy delikatne, nieobojętne chemicznie. Ale do wszelkich innych obszarów będzie skutecznym preparatem dezynfekującym.


Jakie obszary w muzeach wymagają dezynfekcji?


Muzea odwiedzane są przez wielu ludzi, a każdy z nich może przenosić mnóstwo patogenów na swoich dłoniach. Wszelkie elementy, z którymi odwiedzający mają kontakt, należy więc poddać dezynfekcji. Do takich obszarów należą:

  • balustrady wytyczające trasy oraz oddzielające obiekty od zwiedzających,

  • wszelkie urządzenia aktywowane dotykiem,

  • maszyny z pamiątkami, napojami, kawą czy przekąskami,

  • wszystkie elementy zmywalne w szatniach,

  • powierzchnie przy okienkach kasowych.

Dotychczas przy czyszczeniu wyżej wspomnianych obszarów stosowano zwykłe detergenty. Jednak w sytuacji epidemii w kraju, niezbędne jest zastąpienie ich profesjonalnymi preparatami do mycia i dezynfekcji. Wybierając produkty sprawdzone i przebadane, mamy gwarancję ich skuteczności, co przekłada się na bezpieczeństwo zwiedzających.


Jak sprzątać muzea, by były wolne od drobnoustrojów?


MZ otwierając ponownie muzea, narzuca na dyrektorów tych placówek wysoki standard czystości. Zatrudniają więc oni firmy zawodowo zajmujące się czyszczeniem. Aby zagwarantować wysokie standardy, jeśli chodzi o higienę, niezbędne jest wyposażenie w profesjonalne produkty i akcesoria do sprzątania. Dodatkowo pracownicy takich firm powinni zostać odpowiednio przeszkoleni w kwestii utrzymania czystości w muzeach.

Jak już zostało wspomniane wcześniej, w takich placówkach mamy do czynienia z wieloma eksponatami z różnych materiałów. Tutaj nie ma miejsca na pomyłkę czy niedopatrzenie. Cały proces utrzymania porządku musi być skrupulatnie zaplanowany od A do Z. Trzymanie się harmonogramu oraz precyzja, przekładają się na efekty. W przypadku muzeów mówimy o utrzymaniu porządku nie tylko na terenie przeznaczonym do zwiedzania, ale także w innych pomieszczeń takich jak toalety, szatnie czy pomieszczenia biurowe. Wiele muzeów dodatkowo wyposażonych jest w maszyny np. z pamiątkowymi monetami, kawą czy przekąskami. Te elementy wymagają szczególnej uwagi, gdyż są dotykane przez różne osoby. Poza okienkiem kasowym i toaletami są największym siedliskiem drobnoustrojów!

0 wyświetlenia0 komentarz