Szukaj
  • Clinex nanochem

5 obszarów dezynfekcji w bibliotekachWypożyczanie książek w czasach pandemii


Pozamykani w domach i zmuszeni do izolacji znacznie częściej sięgamy po książki. Tak mówią niejedne statystyki. Książki mają ogromną moc! Potrafią przenieść nas w inną rzeczywistość, pobudzić wyobraźnią, zwiększyć wiedzę oraz świetnie zrelaksować. Nie ma chyba osoby, która w zimowe wieczory choć raz nie leniuchowała z książką w ręku. W czasie epidemii koronawirusa książki ponownie zawitały w wielu domach, jako doskonałe lekarstwo na nudę.

Czytanie jest zdrowe, to wiedzą wszyscy. Ale czy korzystanie z bibliotek w dobie pandemii jest bezpieczne? Z obawy przed wirusem, wiele osób rezygnuje z wypożyczania książek. Tymczasem nie ma się co obawiać, ponieważ biblioteki podobnie jak inne obiekty użytku publicznego dbają o zachowanie bezpieczeństwa. Regularne dezynfekcje wszystkich narażonych na kontaminację obszarów to podstawa. Ale co z książkami?


Czy książki można dezynfekować?


Biblioteka to ogromny zbiór różnorodnych ksiąg i książek. Każda z nich wykonana z papieru, strasznie boi się wszelkiej wilgoci. Standardowa dezynfekcja z wykorzystaniem płynów dezynfekujących nie sprawdzi się w tym przypadku. Co zatem z bezpieczeństwem użytkowania takich książek?

Biblioteki mają na to świetne rozwiązanie, które sprawdza się również w kontekście zakażeń koronawirusem. Aby dostępne książki były dla czytelników bezpieczne, muszą przejść kwarantannę. Ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie, odłożenie książki na okres 10-14 dni jest wystarczającym sposobem na jego naturalne wyginięcie. W tym celu bibliotekarz po odbiorze książki powinien odznaczyć ją datą zwrotu i odłożyć do pudła, w którym przeleży najbliższe 2 tygodnie. Po tym czasie egzemplarz może wrócić już na półkę i zostać wypożyczony przez kolejnego czytelnika.

Warto pamiętać, żeby w kontakcie z książkami, które mogły ulec kontaminacji, stosować rękawice ochronne. Biblioteki muszą się również zaopatrzyć w żel antybakteryjny np. Clinex DEZOSept, z którego będą korzystać zarówno odwiedzający, jak i pracownicy biblioteki. Preparaty powinny być umieszczone w widocznym miejscu, tuż przy wejściu do biblioteki. Środki dezynfekcji do rąk stają się obowiązkowym elementem wyposażenia placówek różnego typu. Najpopularniejsze to spray antybakteryjny, żele i chusteczki do dezynfekcji np. Clinex DEZOWipes.


Jakie obszary należy poddawać dezynfekcji w bibliotekach?


Poza książkami wszelkie inne obszary biblioteki wymagają rutynowej dezynfekcji po każdym kliencie. Mowa tutaj przede wszystkim o dezynfekcji blatów po każdy przyjęciu książki od czytelnika. Ponieważ nie możemy dezynfekować egzemplarzy środkami dezynfekującymi, należy bacznie uważać, gdzie odkładamy książki ze zwrotu. Jeśli przekładamy książki tymczasowo na inne powierzchnie, je również należy poddać rutynowej dezynfekcji.

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają także częste wietrzenie pomieszczeń oraz dezynfekcję pozostałych obszarów takich jak:

  • biblioboxy, czyli wrzutnie książek,

  • elementów wyposażenia, które są często używane (np. klawiatur, telefonów oraz innych elementów dotykowych),

  • stoliki czytelnicze oraz lampki,

  • pomieszczenia sanitarne,

  • drzwi wejściowych, szczególnie w obrębie klamek.

Równie ważne jest, aby zamienić dotychczasowe detergenty myjące, na preparaty myjąco-dezynfekujące. Zapobiegnie to ewentualnemu roznoszeniu się patogenów pomiędzy czyszczonymi powierzchniami. Dodatkowo każde z pomieszczeń biblioteki powinno mieć przydzielone osobne akcesoria sprzątające. Stosowanie profesjonalnych środków myjąco-dezynfekujących pozwala zachować należytą higienę ścierek czy mopów, co dodatkowo podnosi stopień skuteczności w walce z drobnoustrojami.0 wyświetlenia0 komentarz