Szukaj
  • Clinex nanochem

4 obszary dezynfekcji w kinach i teatrach


Krzywa zachorowalności na COVID-19 powoli się wypłaszcza. W związku z tym odmrażanie gospodarki nabiera coraz szybszego tempa. Od 6 czerwca ponownie otwarte zostały kina i teatry. Na ten moment czekało wielu z nas! Wreszcie będzie można wybrać się na premierę nowego filmu ze znajomymi lub też udać się z partnerem na romantyczny wieczór w teatrze. Funkcjonowanie tych placówek będzie odbywało się z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego. Co to oznacza?


Kina i teatry znów otwarte, ale na nowych zasadach!


W wielu z nas wciąż tkwi strach przed groźnie brzmiącym dzisiaj kaszlem czy kichaniem. Dlatego też właściciele kina muszą zadbać o to, by ich klienci czuli się u nich bezpiecznie. W walce z niewidzialnym wrogiem broń jest tylko jedna – częsta i dokładna dezynfekcja. By jej działanie przynosiło efekty, pracownicy kin powinni dodatkowo zostać zaopatrzeni w maseczki i rękawiczki jednorazowe. Wymogiem Ministerstwa Zdrowia jest także częste wietrzenie sal oraz wyposażenie kin w preparaty do dezynfekcji rąk dostępne dla każdego klienta.

Korzystanie z dobrodziejstw, jakie dają nam kina oraz teatry będzie możliwe po spełnieniu pewnych wymogów.

  1. Sala może być zapełniona maksymalnie w połowie. Czyli co drugie miejsce na widowni powinno być puste, tak by zachować stosowny odstęp pomiędzy widzami.

  2. Odwiedzający obowiązkowo muszą zasłonić usta i nos (maseczką lub chustą) na czas przebywania na terenie obiektu.

  3. Po przekroczeniu progu kina lub teatru odwiedzający koniecznie muszą zdezynfekować dłonie.

  4. Personel może mierzyć temperaturę lub zapytać o aktualny stan zdrowia.

To podstawowe, ale jakże ważne wymogi, które pozwolą nam na bezpieczne korzystanie z obiektów kultury.

Tyle, jeśli chodzi o obowiązki odwiedzających. Natomiast na właścicielach kin spoczywa dodatkowo obowiązek dokładnej dezynfekcji wszystkich obszarów, z którymi klienci mają

kontakt.


Czym dezynfekować kina i teatry?


Zarówno w kinie, jak i w teatrze widzowie mają kontakt z wieloma powierzchniami. Dotykane przez różnych ludzi mogą być siedliskiem bakterii, grzybów czy wirusów. Powierzchnie te zawsze były regularnie myte i dezynfekowane. Jednak teraz, gdy walczymy z koronawirusem, dezynfekcja musi być przeprowadzana znacznie częściej niż przy rutynowym czyszczeniu obiektu. Dlatego też pracownicy również zaopatrują się w profesjonalne środki biobójcze, które mogą stosować zgodnie z koniecznością.

Większość preparatów do dezynfekcji, które możemy kupić w sklepach drogeryjnych, to środki na bazie alkoholu. Alkohol etylowy 61% jest substancją, która bardzo szybko odparowuje, przez co jego proces dekontaminacji jest bardzo krótki. W efekcie wiele sporów przetrwa dezynfekcję z użyciem alkoholu etylowego 61%. By taki preparat był skuteczny, trzeba użyć go bardzo dużą ilość, co nie jest ekonomiczne. Ponadto w wyniku utleniania się alkoholu dochodzi do powstania aldehydów, które są silnie toksycznym związkiem. Co więcej, alkohol etylowy przy częstym stosowaniu może doprowadzić do korozji powierzchni. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest sięgać po profesjonalne preparaty do mycia i dezynfekcji. Z tego typu produktów korzystają firmy sprzątające, szpitale oraz różne placówki użyteczności publicznej.


Dezynfekcja obszarów w kinach i teatrach


Chcąc zagwarantować wysoką higienę kin i teatrów, należy skupić się na regularnej i częstej dezynfekcji kilku podstawowych obszarów. Są to:

  • stanowiska obsługi klienta,

  • sale,

  • ekrany dotykowe,

  • terminale płatnicze.

Jeśli chodzi o dezynfekcję sal, będą one poddawane rutynowemu czyszczeniu preparatami myjąco-dezynfekującymi po każdym spektaklu. Obowiązkowo personel będzie musiał do tego celu zakładać jednorazowe rękawiczki oraz stosować przebadane, bezpieczne środki dezynfekujące o wysokiej skuteczności. Podobny reżim powinien być zachowany w przypadku czyszczenia stanowisk obsługi klienta. Blaty oraz inne elementy wspólne, z którymi klient będzie miał kontakt, należy regularnie przecierać środkiem biobójczym. Jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z ekranów dotykowych. Jeśli jednak ich funkcjonowanie jest konieczne, należy je przecierać ściereczką nasączoną preparatem do dezynfekcji po każdym kliencie. Tak samo należy postępować w przypadku terminali płatniczych.

0 wyświetlenia0 komentarz