Szukaj
 • Clinex nanochem

10 obszarów dezynfekcji w gastronomiiW gastronomii zachowanie czystości oraz higieny to podstawa. Utrzymanie pomieszczeń, urządzeń i sprzętu we właściwym stanie higieniczno-sanitarnym jest niezwykle ważnym aspektem. Pomocne w tym są profesjonalne preparaty do dezynfekcji. Niezbędne jest także odpowiednie przeszkolenie personelu w kwestii utrzymania porządku oraz dezynfekcji konkretnych obszarów w gastronomii.


Mycie oraz dezynfekcja – ogólne zasady


W gastronomii niezwykle ważna jest jakość oferowanych usług. Aby móc zapewnić swoim klientom najwyższą jakość usług oraz bezpieczeństwo, należy przestrzegać ogólnych zasad dbania o porządek. Dezynfekcja w gastronomii jest nieodłącznym elementem zachowania odpowiedniej higieny. Polega na redukcji drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak grzyby, bakterie czy wirusy. Zanim jednak dany obszar poddamy dezynfekcji, musimy zadbać o jego odpowiednie oczyszczenie.

Każda powierzchnia poddawana dezynfekcji powinna zostać uprzednio umyta w ciepłej wodzie (około 45°C) z dodatkiem detergentu. Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń można przejść do procesu dezynfekcji. W wielu przypadkach można jednak sięgnąć po preparaty, które wykazują właściwości myjąco-dezynfekujące. W tym przypadku niezwykle ważne jest, aby sięgać tylko po profesjonalne, przebadane środki takie jak np. DEZOFast marki Clinex. To produkt, który pozwala usunąć zabrudzenia, a także skutecznie dezynfekuje powierzchnie.


Najbardziej narażone obszary w gastronomii


W gastronomii znajdziemy kilka obszarów newralgicznych, które wymagają częstej dezynfekcji. Szczególnie dzisiaj, kiedy walczymy z epidemią koronawirusa, musimy sięgać po produkty pewne, sprawdzone i skuteczne w działaniu.

Obszary, które należy regularnie poddawać dezynfekcji to:

 • stoły,

 • krzesła,

 • dozowniki serwetek jednorazowych,

 • blaty robocze na zapleczu,

 • klamki i drzwi,

 • podłogi,

 • zlewy na zapleczu,

 • umywalki oraz toalety,

 • kuchenki,

 • lodówki oraz chłodnie.

Jak dezynfekować poszczególne obszary w gastronomii?


Każda powierzchnia zmywalna powinna być okresowo dezynfekowana. Są jednak obszary, które wymagają znacznie częstszej dezynfekcji, szczególnie w obliczu epidemii koronawrusa. Jeśli chodzi o dezynfekcję stołów oraz krzeseł w restauracji czy innych lokalach gastronomicznych, powinniśmy sięgać po preparaty bezpieczne, ale i skuteczne. DEZOFast zalicza się do grupy bezaldehydowych, wysokowydajnych środków dezynfekujących, więc sprawdzi się tu doskonale. Jego użycie jest niezwykle łatwe, wystarczy spryskać powierzchnię preparatem i rozprowadzić go przy użyciu ściereczki. Dezynfekcję należy przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych.

Podobnie postępujemy w przypadku dezynfekcji  blatów roboczych na zapleczu. Najpierw jednak warto usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Następnie również spryskujemy obficie powierzchnię i rozprowadzamy preparat za pomocą ściereczki. W ten sam sposób dezynfekujemy klamki oraz drzwi, zlewy, kuchenki czy umywalki oraz toalety. W przypadku gastronomii preparat DEZOFast może być stosowany na każdą powierzchnię wodoodporną. Sprawdzi się zatem również w przypadku dezynfekcji dozownika serwetek jednorazowych, który w jest jednak jednym z największych nośników patogenów.2 wyświetlenia0 komentarz